22.07.2021

Зростання тарифів на залізничні вантажоперевезення  підвищать ціни на продукти енергетики та будівництва


На думку експертів, заплановане Кабміном підвищення залізничних тарифів на вантажні перевезення може збільшити навантаження на автомобільний транспорт і дорожню інфраструктуру, а також підвищити ціни на кінцеві продукти в сферах енергетики та будівництва.

Таку думку висловили представники профільних сегментів бізнесу на прес-конференції в агентстві "Інтерфакс-Україна".

Як повідомлялося раніше, в липні Міністерство інфраструктури України оприлюднило проект наказу про двоетапне підвищення тарифів на вантажоперевезення групи вантажів 1 і 2 тарифних класів з вересня — на 8%, а з січня 2022 року — на 20,4% і 6,5% відповідно .

"Укрзалізниця" як монопольний перевізник в черговий раз просто підвищує тарифи. Що це означатиме для цементної галузі: по-перше, виростуть ціни на перевезення вугілля, по-друге, зростуть ціни на перевезення сировини і доповнень до цементу. По-третє, виростуть ціни безпосередньо на кінцевий продукт для споживача ", - сказала виконавчий директор Асоціації виробників цементу України (" Укрцемент ") Людмила Кріпка.

За попередніми підрахунками асоціації, таке підвищення тарифів вплине як на собівартість цементу, так і на кінцевий продукт для споживача приблизно на 5-8%, що, в свою чергу, збільшить вартість об'єктів будівництва.

При цьому кріпко зазначила, що очікуваного доходу від підвищення тарифів "Укрзалізниця" може не отримати через переведення логістики підприємств в сегмент автоперевезень.

"В результаті" Укрзалізниця "доходи не отримає, але зросте навантаження на автомобільні перевезення", - сказала вона.

З таким прогнозом солідарний генеральний директор Федерації роботодавців транспорту України Володимир Гусак. За його словами, "Укрзалізниця" не зможе реалізувати план по надходженню близько 2 млрд грн до кінця цього року від підвищення тарифів на вантажоперевезення.

"Цих грошей не буде, так як ми побачимо прискорений перехід клієнтів" Укрзалізниці "насамперед на автомобільні дороги. Така тенденція спостерігається вже кілька років (...) Через переорієнтації вантажів на автодороги буде додаткове навантаження, дороги будуть руйнуватися швидше. Це зведе нанівець ефект від реалізації програми президента України "Велике будівництво", - констатував він.

Крім того, додав Гусак, через подорожчання перевезень будівельних матеріалів - щебінь, цемент - скоротиться і обсяг "Великого будівництва".

У той же час підтримку низьких цін в пасажирському сегменті і збільшення вартості вантажоперевезень в кінцевому рахунку призведуть до підвищення тарифів і в енергетичному секторі, вважає заступник голови Федерації роботодавців ПЕК України Сергій Чех.

"Що для нас, енергетиків, означатиме реалізація цього наказу (Мінінфраструктури - ІФ)? Це" плюс "40-50 грн на тонну перевезеного вугілля і близько 3% зростання собівартості електроенергії на виході з теплової станції", — розповів він.

Експерти підкреслюють, для ефективного розвитку ринку залізничних перевезень необхідно забезпечити рівні конкурентні умови, можлива реалізація проектів використання приватних локомотивів, а також оновлювати законодавство в цій сфері. Крім того, потрібно оновити менеджмент і наглядова рада "Укрзалізниці" для ефективного управління, здійснити її реформування відповідно до планів уряду.