14.04.2021

Яким буде вітчизняне містобудування після реформи ДАБІ: головні зміни в матеріалі від BuildPortal

 

За останній час будівельна сфера вже втомилась від турбулентностей в законодавчому регулюванні, але вже вкотре настав новий виток реформи Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ). Проект закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення надання адміністративних та інших послуг у сфері будівництва" вкотре пропонує докорінно змінювати будівельну галузь України. Давайте розберемося, що саме пропонується у цьому законопроекті.

 • На заміну містобудівним умовам та обмеженням пропонується ввести витяг з містобудівної документації, який надається органами містобудування та архітектури в порядку, визначеному Законом України "Про доступ до публічної інформації".

Витяг буде містити відомості про функціональну зону та всі обмеження у використанні територій (земель) у тому числі, гранично-допустиму висотність, щільність населення, санітарно-захисні та інші охоронні зони.

Запропоноване нововведення значно зменшить державний контроль на етапі проектування. Ризики невідповідності проекту містобудівній документації в більшій мірі ляжуть на замовника будівництва.

Додатково абсолютну позначку висоти для будівель, збудованих на підставі будівельного паспорту обмежили на рівні 12 м.

Ліцензії на спеціальні види робіт для девелоперських компаній планується вивести з законодавчого поля. Натомість пропонується ствоорити інститут сертифікованих виконавців окремих видів будівельних робіт.

 • Дозволи на будівництво для всіх класів наслідків планується отримувати шляхом подачі заяви та державної реєстрації права на виконання будівельних робіт.

Для об'єктів СС1 замовник може обрати наступні моделі подачі заяви:

 • в паперовому вигляді через ЦНАП (державному реєстратору)
 • в паперовому вигляді нотаріусу
 • в електронному вигляді особисто

Для об'єктів СС2 та СС3 подавати заяву можна буде виключно в електронній формі.

 • Декларативний принцип приймання в експлуатацію для об'єктів СС1 планується скасувати, натомість всі об'єкти будуть прийматись в експлуатацію шляхом складання акту готовності об’єкта до експлуатації.

Цей документ буде створюється з використанням Реєстру будівельної діяльності та підписується ЕЦП таких осіб:

 1. замовника;
 2. генерального проектувальника (проектувальника);
 3. генерального підрядника;
 4. особи, що здійснює авторський нагляд;
 5. особи, що здійснює технічний нагляд;
 6. особи, що провела технічну інвентаризацію;
 7. суб'єктом містобудівного контролю.

Також в процесі будівництва на кожну етапі робіт повинно бути виконане та завантажено до реєстру топографо-геодезичне знімання, без якого здійснювати наступний етап робіт заборонено.

 • Незалежним юридичним особам буде надане право на здійснення містобудівного контролю стосовно об’єктів із незначними наслідками СС1 (крім будівель житлових) середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками (крім об’єктів підвищеної небезпеки, ідентифікованих відповідно до Закону України "Про об’єкти підвищеної небезпеки").

Такая юридична особа повинна відповідати наступним трьом критеріям:

 1. мати у штаті за основним місцем роботи не менше трьох інженерів містобудівного контролю;
 2. мати чинні укладені договори страхування цивільно-правової відповідальності;
 3. бути внесеними до Реєстру будівельної діяльності.

Містобудівний контроль у разі прийняття таких нормотивних нововведень буде здійснюватися на основі господарських договорів.

Цілком ймовірно, що більшість положень даного законопроекту будуть значно видозмінені на своєму шляху до сесійної зали. Не дивлячись на це, основні підходи до реформування і мінімізації державного контролю, на думку аналітиків BuildPortal, чітко простежуються вже в поточній редакції.

Посилання на першоджерело: http://budport.com.ua/news/20706-yakim-bude-mistobuduvannya-pislya-reformi-dabi-klyuchovi-zmini